Hillerød skakklub
stiftet 1910

Kalender 2018-2019



Januar 2019
ti 8. Klubturnering 1. runde
on 9. Brohuset kl. 12:30-16:30  - tovholder Arne Øland
fr 11 Skak og Skotland:   GM Jacob Aaagaard holder foredrag om Skotsk parti med whiskysmagning ved Skjold Burne samt fælles spisning.  
12. Skakliga runde 5: Hillerød - Nordkalotten
13. Skakliga runde 6: Århus/Skolerne - Hillerød, 
Mesterrække runde 4:
Hillerød ude mod Sjælsø 1, Hillerød 3 ude mod Allerød 2
ti 15. Klubturnering - udsatte partier.
on 16. Brohuset kl. 12:30-16:30 - tovholder Finn Eldor
to. 17. Hillerød 4 ude mod Allerød 4, Hillerød 5 ude mod Nordkalotten 3
ti 22. Klubturnering 2. runde.
on 23. Brohuset kl. 12:30-16:30: 3. Brohus turnering 1. runde
27. Mesterrække runde 5:
Hillerød 2 hjemme mod Roskilde 1, Hillerød 3 hjemme mod Sjælsø 1
ti 29. Hillerød 4 hjemme mod NSK 1
Hillerød 5 hjemme mod Egedal-Jyllinge
on 30. Brohuset kl. 12:30-16:30: 3. Brohus turnering 2. runde
Februar
ti 5. Klubturnering 3. runde. 
on 6. Brohuset kl. 12:30-16:30: 3. Brohus turnering 3. runde
ti 12. Fischer Random - Cafe og temaaften (uge 7: Vinterferie)
on 13. Brohuset kl. 12:30-16:30: Opsamling
ti 19. Klubturnering 4. runde. 
on 20. Brohuset kl. 12:30-16:30: 3. Brohus turnering 4. runde
24. Skakliga runde 7: Hillerød 1 hjemme mod Køge ,
Mesterrække runde 6: Hillerød 2 ude mod Frederikssund, Hillerød,
Hillerød 3 hjemme mod Helsingør 2
ti 26. Udsatte partier i klubturneringen
on 27. Hillerød 4 ude mod Frederiksværk 2
    Brohuset kl. 12:30-16:30: 3. Brohus turnering 5. runde
Marts
3. Hillerød 5 ude mod Solrød 2
ti 5. Klubturnering 5. runde
on 6. Brohuset kl. 12:30-16:30: tovholder Aksel Gasbjerg
10. Mesterrække 7. runde: 
Hillerød 2 hjemme mod Allerød 2, Hillerød 3 ude mod Fredensborg
ti 12 Udsatte partier fra klubturneringen
on 13. Brohuset kl. 12:30-16:30: tovholder Benny Nielsen
to 14. Hillerød 4 hjemme mod Frederikssund 2 (i Allerød)
16. Skakliga runde 8:  Hillerød - Jetsmark  arrangeres af Hillerød Skakklub
17. Skakliga runde 9:  Skanderborg - Hillerød  arrangeres af Hillerød Skakklub
ti 19. Klubturnering 6. runde
on 20. Brohuset kl. 12:30-16:30: tovholder Ole Rasmussen
ti 26. Klubturnering udsatte partier
on 27. Brohuset kl. 12:30-16:30: 4. Brohus turnering 1. runde
April
ti 2. Klubturnering 7. runde
on 3. Brohuset kl. 12:30-16:30: 4. Brohus turnering 2. runde
ti 9. Generalforsamling
on 10. Brohuset kl. 12:30-16:30: 4. Brohus turnering 3. runde
ti 16. Lukket (tirsdag før Påsken)
on 17. Brohuset påskeferielukket
ti 23. 1. runde byturnering
on 24. Brohuset kl. 12:30-16:30: 4. Brohus turnering 4. runde
ti 30. 2. runde byturnering
Maj
on 1. Brohuset kl. 12:30-16:30: Opsamling udsatte partier
ti 7. 3. runde byturnering
on 8. Brohuset kl. 12:30-16:30: 4. Brohus turnering 5. runde
ti 14. 4. runde byturnering
on 15. Brohuset kl. 12:30-16:30: Slutspil ved Hans E. Jacobsen
ti 21. 5. runde byturnering
ti 28. 6. runde byturnering
Juni
ti 4. Udsatte partier i byturneringen
ti 11. 7. runde byturnering