Hillerød skakklub
stiftet 1910

2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008

Byturnering 2015




Mesterklasse Direkte link
# Navn Rating Elo 1 2 3 4 5 6 7 Po Pl We Rn Eo En
1 Michael Tandrup
Herlev Skakklub
1886 1963
6
½
2
1
3
0
4
0
5
1
8
1
7
½
4 4 2,2 1949 2,51 1993
2 Hans Endrup Jacobsen
Hillerød Skakklub
1899 1969
5
½
1
0
8
1
3
0
4
0
7
1
6
0
6 2,35 1904 2,58 1967
3 Thomas Schou-Moldt
Skakforeningen ØBRO
2169 2175
4
½
7
1
1
1
2
1
8
0
6
½
5
1
5 3 5,05 2168 4,71 2181
4 Peter Birk Petersen
Tåstrup Skakforening
2144 2183
3
½
6
½
7
1
1
1
2
1
5
1
8
½
1 4,85 2157 4,80 2197
5 Svend Steenstrup
Fredensborg Hygge Skakklub
1946 2016
2
½
8
0
6
0
7
0
1
0
4
0
3
0
½ 8 2,8 1877 3,06 1914
6 Ib Hother Andersen
Hillerød Skakklub
2088 2114
1
½
4
½
5
1
8
1
7
1
3
½
2
1
2 4,25 2113 4,09 2142
7 Arne Øland
Hillerød Skakklub
1918 1972
8
0
3
0
4
0
5
1
6
0
2
0
1
½
7 2,5 1888 2,59 1950
8 Christopher R. N. H. Pedersen
Hillerød Skakklub
2061 2074
7
1
5
1
2
0
6
0
3
1
1
0
4
½
5 4 2051 3,66 2071

Basis 1 Direkte link
# Navn Rating Elo 1 2 3 4 5 6 7 Po Pl We Rn Eo En
1 Søren Nygaard
Allerød Skakklub
1733 1747
8
0
2
1
3
0
4
1
5
0
6
0
7
0
2 7 2,7 1712 2,41 1739
2 Morten Kühn
Hillerød Skakklub
1875 1858
7
1
1
0
8
0
3
½
4
1
5
0
6
1
5 4,25 1853 3,61 1856
3 Mikael Ramkilde
Allerød Skakklub
1858 1932
6
0
7
0
1
1
2
½
8
½
4
1
5
0
3 6 4,05 1827 4,40 1904
4 Frands Winther Lavrsen
Hillerød Skakklub
1694 1817
5
0
6
½
7
1
1
0
2
0
3
0
8
0
8 2,3 1670 3,15 1784
5 David Christophersen
Allerød Skakklub
1729 1791
4
1
8
1
6
0
7
1
1
1
2
1
3
1
6 1 2,65 1885 2,87 1854
6 Lars Erik Linderod
Gribskov Skakklub
1886 1933
3
1
4
½
5
1
8
½
7
½
1
1
2
0
2 4,35 1891 4,40 1935
7 Flemming Borg
Allerød Skakklub
1837 1831
2
0
3
1
4
0
5
0
6
½
8
1
1
1
4 3,85 1827 3,31 1835
8 Carsten Pedersen
Skakklubben Seksløberen
1833 1880
1
1
5
0
2
1
6
½
3
½
7
0
4
1
4 3 3,8 1839 3,85 1883

Basis 2 Direkte link
# Navn Rating Elo 1 2 3 4 5 6 7 Po Pl We Rn Eo En
1 Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
1632 1648
8
0
2
0
3
1
4
½
5
½
6
0
7
1
3 5 3,55 1616 2,53 1657
2 Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
1601 1609
7
1
1
1
8
1
3
½
4
1
5
0
6
1
1 3,25 1691 2,18 1655
3 Jesper Scherling Fris
Allerød Skakklub
1605 1666
6
0
7
½
1
0
2
½
8
1
4
½
5
½
3 4 3,25 1597 2,71 1638
4 John K. Sørensen
Gribskov Skakklub
1689 1813
5
½
6
0
7
½
1
½
2
0
3
½
8
1
3 6 4,2 1653 4,08 1771
5 Rasmus Petersen
Gribskov Skakklub
1662 1731
4
½
8
1
6
½
7
½
1
½
2
1
3
½
2 3,9 1680 3,32 1735
6 Henrik Holm
Hillerød Skakklub
1620 1765
3
1
4
1
5
½
8
½
7
½
1
1
2
0
3 3,45 1652 3,65 1772
7 Peter Langer
Hillerød Skakklub
1596 1648
2
0
3
½
4
½
5
½
6
½
8
½
1
0
7 3,15 1567 2,53 1637
8 Kenny Bagge
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1600
1
1
5
0
2
0
6
½
3
0
7
½
4
0
2 8 3,2 1546 0 1000

Basis 3 Direkte link
# Navn Rating Elo 1 2 3 4 5 6 7 Po Pl We Rn Eo En
1 Hans Rasmus Rabjerg
Hillerød Skakklub
1393 1515
8
1
2
1
3
1
4
0
5
0
6
-
7
-
3 6 2 1438 1,59 1531
2 Anders Hovgård
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1400
7
0
1
0
8
1
3
0
4
-
5
-
6
0
1 8 2,15 1348 0 1000
3 John Sø
Allerød Skakklub
1473 1521
6
0
7
0
1
0
2
1
8
1
4
1
5
0
3 4 3,6 1446 2,46 1512
4 Ole Rasmussen
Hillerød Skakklub
1503 1639
5
0
6
+
7
1
1
1
2
+
3
0
8
1
5 2 2,9 1508 3,12 1637
5 Daniel Larsen
Hillerød Skakklub
1542 1610
4
1
8
0
6
1
7
1
1
1
2
+
3
1
6 1 3,65 1602 3,31 1644
6 Birger Jarulf
Frederiksværk Skakklub
1585 1661
3
1
4
-
5
0
8
½
7
1
1
+
2
1
3 3,4 1590 2,57 1658
7 Jan Pedersen
Hillerød Skakklub
1383 1514
2
1
3
1
4
0
5
0
6
0
8
0
1
+
3 5 2,15 1376 1,89 1478
8 Jens Carl Hviid
Damhus Skakklub
1431 1584
1
0
5
1
2
0
6
½
3
0
7
1
4
0
7 3,15 1402 3,06 1573

Basis 4 Direkte link
# Navn Rating Elo 1 2 3 4 5 6 7 Po Pl We Rn Eo En
1 Erik Holm
Hillerød Skakklub
1271 1417
8
1
4
0
10
1
5
1
15
0
12
1
3
0
4 5 3,8 1280 2,00 1417
2 Thue Rabjerg
Hillerød Skakklub
1163 1279
7
1
15
0
11
0
8
1
14
1
4
-
12
-
3 10 2,6 1181 0,85 1285
3 Hardy Hansen
Allerød Skakklub
1293 1463
4
0
6
1
9
½
10
½
11
1
7
1
1
1
5 3 4,25 1327 2,56 1501
4 Jonbert Marius Sune Jensen
Nørrebro Skakklub
1272 1574
3
1
1
1
12
0
11
0
5
1
2
+
9
1
5 2 2,95 1319 3,97 1575
5 Arne Feldung
Frederiksværk Skakklub
1209 1468
6
½
7
1
15
0
1
0
4
0
14
0
8
1
11 3,95 1144 2,03 1427
6 Thomas Kl. Wagner
Hillerød Skakklub
1117
5
½
3
0
7
1
9
0
10
0
8
1
14
0
12 3,2 1086 0 1000
7 John Schjølin
Gribskov Skakklub
1000 1332
2
0
5
0
6
0
14
0
8
0
3
0
10
0
0 14 2,15 1000 1,21 1308
8 Afan Jahic
Hillerød Skakklub
1063 0
1
0
9
0
14
½
2
0
7
1
6
0
5
0
13 2,7 1009 0 0
9 Jacob Hein
Espergærde Skakklub
1290 1454
10
0
8
1
3
½
6
1
12
1
15
0
4
0
7 4,1 1263 1,77 1449
10 Søren Ellegaard
Frederiksværk Skakklub
1192
9
1
12
0
1
0
3
½
6
1
11
0
7
1
8 3,15 1208 0 1000
11 Svend Aage Rand
Allerød Skakklub
1331 1493
12
0
14
1
2
1
4
1
3
0
10
1
15
0
4 4 4,45 1311 2,74 1478
12 Hans Henrik Hviid
Hillerød Skakklub
1276 1425
11
1
10
1
4
1
15
0
9
0
1
0
2
+
4 6 2,9 1281 2,04 1424
14 Micki Aron Christoffersen
Hillerød Skakklub
1000
15
0
11
0
8
½
7
1
2
0
5
1
6
1
9 1,95 1072 0 1000
15 Albert Emil Lyng Petersen
BMS Skak
1375 1528
14
1
2
1
5
1
12
1
1
1
9
1
11
1
7 1 4,85 1501 3,83 1615


1. runde - 28. april 2015
Afbud: Svend Steenstrup, John Sørensen, Hans Rasmus Rabjerg, Thue Rabjerg, John Schjølin.

2. runde - 5. maj 2015
Afbud: Arne Øland, Frands Lavrsen, Birger Jarulf.

3. runde - 12. maj 2015
Afbud: Rasmus Petersen.

4. runde - 19. maj 2015
Afbud: Lars Erik Linderod, Henrik Holm.

5. runde - 26. maj 2015
Afbud: Anders Hovgård Pedersen.

6. runde - 2. juni 2015
Afbud: Anders Hovgård Pedersen, Hans Rasmus Rabjerg, Thue Rabjerg.

7. runde - 15. juni 2015
Afbud: Hans Rasmus Rabjerg, Thue Rabjerg.